شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

آموزش روابط سالم

آموزش رابطه جنسی؛ فرآیندی شامل کسب اطلاعات و شکل دادن رفتارها و باورها درباره رابطه جنسی، هویت جنسی، روابط با سایر افراد و روابط جنسی می باشد. هدف از آموزش روابط جنسی، ایجاد توانایی در افراد برای انتخاب یک رفتار آگاهانه و احساس اطمینان و قدرت برای انجام آن رفتار می باشد.

آموزش جنسی ابزاریست که به جوانان کمک می کند تا از خود در برابر تجاوز، سوء استفاده، حاملگی ناخواسته، ابتلا به بیماری های مقاربتی و اچ آی وی/ ایدز محافظت کنند.

آموزش رابطه جنسی در صورتی موثر است که به جوانان کمک کند مهارت های خود را در این رابطه بالا ببرند.

مهارت هایی که جوانان به عنوان بخشی از آموزش رابطه جنسی به دست می آورند با مهارت های زندگی در ارتباط است. مهارت هایی  مانند توانایی برقراری ارتباط، گوش دادن، مذاکره و گفتگو با دیگران، درخواست کمک و راهنمایی، مهارت های کارآمدی هستند که می توانند در آموزش موثر روابط جنسی نیز مورد استفاده قرار گیرند. آموزش موثر روابط جنسی به فرد کمک می کند که به مهارت هایی از قبیل مذاکره کردن، تصمیم گیری، قاطعیت و گوش دادن دست یابند. مهارت های مهم دیگر شامل:

شناخت فشار از سوی دوستان و مقاومت در برابر آن و مهارت نه گفتن، مبارزه با پیش داوری و توانایی درخواست کمک از بزرگسالان (مانند والدین، مراقبت کنندگان و افراد متخصص)- در سطح خانواده و جامعه و نیز خدمات سلامتی و رفاهی، می باشد.

آموزش جنسی موثر همچنین به جوانان کمک می کند تا بتوانند اطلاعات درست را از نادرست تشخیص دهند و بتوانند در برخی موضوعات  اخلاقی و اجتماعی و نگرش ها درباره رابطه جنسی و تمایلات جنسی صحبت کنند.

جوانان اطلاعات خود را در مورد روابط و تمایلات جنسی از منابع وسیع و مختلفی مانند، دوستان، رسانه و تبلیغات، تلویزیون و مجلات و همچنین بروشورها، کتاب ها و وب سایت ها، کسب می کنند. به همین دلیل برخی از این اطلاعات درست و برخی نادرست هستند. جوانان ممکن است شنیده باشند که، کاندوم باعث پیشگیری از اچ آی وی نمی شود یا این که ایدز درمان دارد.  به همین علت ارائه اطلاعاتی که باورهای غلط  آنها را تصحیح کند بسیار مهم است. بدون اطلاعات درست، جوانان ممکن است خود را در خطر بزرگ تری بیاندازند.

همچنین از آنجایی که افراد بر اساس اطلاعات درست می توانند نگرش ها و اعتقادات آگاهانه ای نسبت به روابط و تمایلات جنسی اتخاذ کنند، بنابراین اطلاعات مهم هستند. بهتر است تا جوانان درباره ی تمامی موضوعات زیر اطلاعات داشته باشند:

* ظهور احساست جنسی و توانایی تولید مثل – تغییرات جسمی و احساسی که با بلوغ و تولید مثل جنسی همراه است، شامل باروری و لقاح، و همچنین بیماری های  آمیزشی و اچ آی وی.

* پیشگیری از بارداری و کنترل تولد – چه راه هایی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد، چگونه تاثیر می گذارند، چگونه از آن ها استفاده می کنند، چگونه از میان آن ها یک روش را انتخاب کنند.

آموزش روابط جنسی باید قبل از رسیدن افراد به سن بلوغ آغاز شود، یعنی قبل از این که افراد به الگوهای ثابت رفتاری برسند. سن دقیق ارائه اطلاعات به جوانان، به تکامل و وضعیت جسمی، احساسی و عقلانی و همچنین سطح درک آن ها بستگی دارد. آنچه که ارائه می شود و نحوه ارائه ی اطلاعات، به فرد آموزش دهنده، زمان ارائه، فضای ارائه و همچنین تمایل افراد برای دانستن موضوع، بستگی دارد.

آغاز آموزش در سن پایین و تداوم آن امری مهم است. وقتی که بچه ها کوچک هستند می توان به آن ها چگونگی رشد و تغییرات بدن را آموزش داد. این آموزش – به عنوان اطلاعات پایه ای بکار می رود تا در آینده بتوانند اطلاعات جزئی تر در مورد بلوغ را درک نمایند همچنین می توان به آن ها اطلاعاتی در مورد ویروس ها و میکروب هایی که به بدن حمله می کنند داد. از این اطلاعات می توان در آینده – برای ارائه اطلاعات بعدی در مورد عفونت هایی که از راه تماس جنسی منتقل می شوند، استفاده نمود.

برخی افراد نگرانند که ارائه ی آموزش در مورد روابط جنسی می تواند باعث ایجاد کنجکاوی شده و منجر به انجام رفتارهای جنسی شود. اما  نتایج مطالعات انجام شده در بسیاری کشورها نشان داده است، که این چنین آموزش هایی نه تنها فعالیت های جنسی را افزایش نمی دهند بلکه در برخی موارد فعالیت جنسی را کاهش داده و یا باعث افزایش میزان استفاده از کاندوم و یا هر دو شده است. مهم است که بدانیم جوانان می توانند اطلاعات را هر زمان که به آن ها ارائه شود به خاطر بسپارند و بعدها هر زمان که به آن نیاز داشته باشند از آن استفاده کنند.

گاهی اوقات برای بزرگسالان تصمیم برای زمان مطرح کردن موضوع سخت است، اما باید- اول رابطه ای صمیمی با فرزند ایجاد شود تا اگر زمانی سوالی در رابطه با این موضوعات برایش پیش آمد، بتواند آن را مطرح کند.. طبیعتا بعضی از والدین برای بیان این موضوعات با فرزند خود احساس خجالت می کنند. در کشورهایی مانند هلند، صحبت کردن با فرزند در مورد روابط و تمایلات جنسی، مسئولیتی مهم برای خانواده ها تلقی می شود.

در بعضی کشورها آموزش روابط جنسی می تواند در محیط های مختلف، هم در داخل و هم خارج از مدرسه ارائه شود. در این حالت افراد مختلف این فرصت را دارند و مسئولند که به جوانان در این زمینه آموزش دهند.

Top