شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

باورهای غلط بیماری های آمیزشی

در خصوص عفونت‌های آمیزشی و ابتلای به آن باورهایی وجود دارد که بعضاٌ خیلی از آنها نادرست است. وجود این باورهای نادرست فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های آمیزشی قرار می‌دهد. در زیر به بعضی از این باورهای نادرست اشاره شده است. آیا شما هم می‌توانید به لیست باورهای نادرست زیر، موردی را اضافه کنید؟

در خصوص عفونت‌های آمیزشی و ابتلای به آن باورهایی وجود دارد که بعضاٌ خیلی از آنها نادرست است. وجود این باورهای نادرست فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های آمیزشی قرار می‌دهد.  در زیر به بعضی از این باورهای نادرست اشاره شده است. آیا شما هم می‌توانید به لیست باورهای نادرست زیر، موردی را اضافه کنید؟

باور غلط ۱: اگر ظاهر فردی سالم باشد لازم نیست در تماس جنسی از کاندوم استفاده شود!

نقد علمی: بسیاری از افراد مبتلا به عفونت‌های آمیزشی بدون علامت هستند، در حالی که آلودگی می تواند در تماس جنسی با آنها، به دیگری سرایت کند. از این رو ظاهر فرد نمی تواند دلیلی بر سالم بودن او باشد لذا لازم است تا افراد در تمامی تماس های جنسی خارج از چارچوب خانواده از کاندوم استفاده نمایند.

باور غلط ۲: با یک بار تماس جنسی بدون کاندوم که آدم  به عفونت‌های آمیزشی مبتلا نمی شود!

نقد علمی: ویروس، باکتری و … که عامل ایجاد عفونت های آمیزشی هستند در ترشحات جنسی مردان و ترشحات دستگاه تناسلی زنان وجود دارد. پس حتی با یک بار تماس جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم نیز امکان انتقال عفونت های آمیزشی وجود دارد.

باور غلط ۳: مصرف الکل و مواد مخدر تاثیری بر خطر ابتلا به عفونت های آمیزشی ندارد!

نقد علمی: مصرف الکل، مواد مخدر و یا مواد محرک مثل شیشه قدرت تصمیم گیری فرد را مختل کرده، می تواند او را در خطر یک رابطه جنسی غیر ایمن قرار دهد.

باور غلط ۴: از نظر خطر ابتلا به عفونت‌های آمیزشی، برقراری رابطه جنسی با یک تن فروش فرقی با رابطه جنسی با افراد عادی جامعه ندارد!

نقد علمی: افراد تن فروش یکی از گروه هایی هستند که در معرض بیشترین خطر برای ابتلای به عفونت های آمیزشی هستند. از طرفی بسیاری از افراد مبتلا به عفونت های آمیزشی بدون علامت هستند. پس حتماٌ در تمامی تماس های جنسی خارج از چارچوب خانواده به خصوص با افراد تن فروش باید از کاندوم استفاده شود.

باور غلط ۵: درصورت داشتن ترشح و یا علائم دیگر لازم نیست که به دکتر مراجعه کنیم. اغلب بیماری خودبخود خوب می شود یا داروهای گیاهی باعث بهبودی آدم می شود!

 نقد علمی: برای تشخیص و درمان بیماری باید به پزشک مراجعه نمود. بعضی از بیماری‌های آمیزشی مثل سفلیس در طی مراحل بیماری خودبخود بهبود می یابد ولی در نهایت بیمار دچار عفونت نهفته می گردد و می تواند باعث آسیب قلبی-عروقی یا درگیری دستگاه عصبی، معلولیت و یا مرگ شود.

Top