شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

تبخال تناسلی (هرپس)

معرفی بیماری

به طور کلی دو نوع تبخال وجود دارد. نوع اول تبخالی است که بیشتر مخاط و پوست لب ها و دهان را درگیر می کند ولی ممکن است سبب گرفتاری و درگیری اعضای دیگری از بدن نظیر چشم ها، دستگاه اعصاب مرکزی (مغز و پرده های مغزی) ، کبد و… نیز شود. نوع دوم، تبخال دستگاه تناسلی است که ناحیه تناسلی را درگیر می کند و از راه تماس پوست با پوست منتقل می شود.

تبخال تناسلی یکی از انواع شایع بیماری های مقاربتی بوده که هم زنان و هم مردان را می تواند آلوده نماید.

عامل مولد

عامل بیماری یک ویروس است که از راه تماس پوست به پوست منتقل می شود. ویروس تبخال تناسلی به دونوع ویروس تبخال تناسلی نوع ۱ و ویروس تبخال تناسلی نوع ۲ تقسیم می شود که عموما ویروس نوع ۲ باعث بوجود آمدن تبخال می شود.

نحوه انتقال

این ویروس از راه رابطه جنسی دهانی، معمولی و مقعدی به سایر افراد منتقل می شود. از آنجایی که این ویروس خارج از بدن زنده نمی ماند، پس آلوده شدن از طریق ارتباط با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده تقریبا غیرممکن می باشد.

علائم

در برخی از موارد بیماری کاملاً بدون علامت است ولی در برخی موارد دیگر سبب ضایعاتی به صورت تاولهای دردناک در ناحیه تناسلی می گردد. این درد بخصوص در هنگام ادرار کردن افزایش می‌یابد. گاهی ممکن است علائمی مانند تب و سردرد نیز دیده شود.

تبخال تناسلی بیماری عودکننده می باشد و معمولاً در ابتلای بار اول، درد بسیار شدید است ولی در عودهای بعدی ممکن است علائم خفیف‌ تر باشد.

در هنگام ابتلا به این بیماری حتماً باید به پزشک مراجعه کنید زیرا:

* این بیماری درمان دارد و درمان اگر به موقع شروع شود سبب کوتاهتر شدن دوره بیماری می شود.

* درمان بیماری آسان است و ممکن است فواصل عود را طولانی کند.

* برخی از بیماریهای تناسلی دیگر نیز ممکن است همراه با این بیماری منتقل شوند که پزشک شما می تواند آنها را بررسی و تشخیص دهد.

عوارض

* در صورت عدم درمان ممکن است بیماری تشدید شده و بدلیل وجود زخم‌ها ممکن است انتقال سایر بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی نظیر اچ آی وی افزایش یابد.

* همچنین نوزادانی که از مادران آلوده به این بیماری زاده می شوند، می توانند آلوده به این عفونت شوند. این آلودگی ممکن است باعث آسیب های مغزی، کوری و یا مرگ نوزاد شود.

* در موارد خاص این بیماری ممکن است باعث مننژیت و یا مشکلات مثانه ای شود.

 تشخیص

معمولاً و در صورتی که بیماری علامت داشته باشد، علائم بیماری و معاینه توسط پزشک برای تشخیص کافیست.

درمان

درمان اگر به موقع شروع شود سبب کوتاهتر شدن دوره بیماری شده و تاولها و درد زودتر بهبود می‌یابد و در برخی از موارد دوره های عود را نیز طولانی تر می کند.

البته بیماری عودکننده است، و ممکن است علی‌ رغم درمان عود کند. در برخی از موارد ممکن است پزشک شما، درمان پیشگیری انجام دهد تا عود را به تعویق بیاندازد.

پیگیری

در هنگامی که مبتلا به تبخال تناسلی هستید و تاولهای ناشی از این بیماری وجود دارد بهتر است اصلاٌ تماس جنسی صورت نگیرد، استفاده از کاندوم مفید است  ولی کاندوم فقط پوست ناحیه‌ای را که کاندوم می‌پوشاند، محافظت می‌کند وامکان ابتلای بقیه نواحی تناسلی با استفاده از کاندوم وجود دارد.

علاوه بر مراقبت و مراجعه به پزشک و بررسی سایر بیماریهای منتقله از راه جنسی، باید شریک جنسی خود در ۶ ماه گذشته را نیز از این بیماری آگاه کنید.

پیشگیری

کاندوم تا حدی اثر حفاظت کننده در برابر این بیماری دارد ولی فقط پوستی را که توسط کاندوم پوشیده شده است را محافظت می‌کند. در هنگامی که تاول و زخم وجود دارد بیماری به راحتی منتقل می‌شود و احتمال انتقال سایر بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی نظیر اچ آی وی نیز افزایش‌ می‌یابد،  بنابراین در این دوره بهتر است فرد مبتلا  تماس جنسی نداشته باشد.

Top