شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

ترس و اضطراب

ترس و اضطراب ناشی از اچ‌آی‌وی

این قسمت از مطالب آموزشی، جهت کمک به کسانی است که نسبت به اچ‌آی‌وی دچار ترس و اضطراب هستند. این ترس می تواند نگرانی از مبتلا بودن و یا ترس از مبتلا شدن به اچ‌آی‌وی باشد.

آیا به دلیل این که به اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اید مضطرب و نگران هستید؟

مواجهه با این موضوع که به اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اید نابود کننده است، اما این لزوماً حکم مرگ شما نیست و نیازی نیست تنهایی با آن دست و پنجه نرم کنید. اضطراب و ترس ناشی از ابتلا به اچ‌آی‌وی و هر چه که در رویارویی با این مسئله وجود دارد، کاملاً طبیعی است. ترس و اضطراب فقط احساساتی هستند که ناگزیر رخ می دهند، و شما بایستی بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. عکس‌العمل نسبت به احساساتی که تجربه می‌کنید امری شخصی است، اما چیزی نیست که مجبور باشید به تنهایی آن را انجام دهید.

منابع کمک و مشاوره بسیاری برای افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی وجود دارد، و یکی از مکان های بسیار مناسب برای دریافت کمک و مشاوره، مراکز مشاوره رفتاری است.

آیا از این نگران هستید که نکند مبتلا شده باشید؟

نگرانی درباره ی اچ‌آی‌وی/ایدز کاملا طبیعی است. اچ‌آی‌وی ویروسی است که از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود، اما برای انتقال راه‌های خاصی وجود دارد و بسیاری از راه‌هایی که افراد فکر می‌کنند از طریق آن مبتلا شده اند نادرست است. امکان ندارد که اچ‌آی‌وی از دو فرد سالم به وجود بیاید.

“کسب آگاهی از راه های انتقال و عدم انتقال بسیار ضروری است.”

اما نباید بگذارید نگرانی و ترس، اجازه بدهد که درباره واقعیت ابتلائتان به اچ‌آی‌وی منطقی نباشید. اگر در فعالیت‌هایی که به ظاهر پرخطر هستند شرکت داشته‌اید، یا احساس می‌کنید که در معرض اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اید، دانستن راه‌های ابتلاء و عدم ابتلاء مهم است.

اگر نگران هستید که در معرض انتقال اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اید، صفحه ما را درباره راه‌های ابتلاء و عدم ابتلاء بخوانید. این صفحه به طور روشن به شما می گوید که آیا در خطر هستید یا نه.

آیا هنوز از اینکه مبتلا شده باشید نگران هستید؟

اگر راه‌های ابتلاء و عدم ابتلاء را خوانده‌اید، بنابراین باید ببینید که آیا واقعاً در خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی  قرار گرفته‌ اید یا خیر. اگرچه برای اچ‌آی‌وی علائم مشخصی وجود ندارد، اما این صفحه درباره علائم اچ‌آی‌وی ممکن است به برخی نگرانی های شما پاسخ دهد. اگر فکر می‌کنید که در معرض ابتلا به اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اید، باید آزمایش بدهید.

آیا نگران هستید که مبادا مبتلا شده باشید؟

اگر احساس می کنید که در معرض ابتلاء به اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اید، داشتن نگرانی درباره خطرات انتقال امری عادی است. شاید به دلیل این که به خاطر سبک زندگی‌تان در معرض اچ‌آی‌وی قرار گرفته‌اید مثلاً رابطه جنسی محافظت نشده انجام داده‌اید یا تزریق مواد داشته‌اید، یا به این دلیل که به خاطر ماهیت کارتان در معرض خون قرار گرفته‌اید؛ نگران هستید. افراد بسیاری که در بخش‌های سلامت و یا با “گروه های پرخطر” کار می کنند، نگران هستند که به اچ‌آی‌وی  مبتلا شوند. این نگرانی کاملا منطقی و عقلانی است و نباید نادیده گرفته شود. اگر شغلتان طوری است که در معرض اچ‌آی‌وی  قرار می‌گیرید، باید مطمئن شوید که نه تنها کارفرمای شما بلکه خودتان هم اقدامات لازم برای محافطت از خودتان را در برابر ابتلا انجام می دهید.

همچنین نگرانی افراد در مورد ابتلاء به اچ‌آی‌وی از طریق تماس عادی در زندگی روزانه نیز عادی است. همیشه شایعات و خرافاتی درباره ایدز وجود دارد، و مهم است که بدانید داستان‌هایی که مبتلا کردن یک فرد را به طور عمدی به اچ‌آی‌وی بیان می‌کنند معمولا خرافات هستند. مشکل این داستان‌ها این است که هر چقدر هم که به آن‌ها بی اعتنایی شوید و معلوم شود که دروغ بوده‌اند، اثر بد خود را می گذارند و ترس القا شده است. بسیار مهم است که به یاد داشته باشیم این‌ها تنها خرافات است. این داستان ها واقعیت ندارند.

افرادی که نگرانی‌شان درباره‌ی قرار گرفتن در معرض ابتلاء، به دلیل ماهیت کار یا سبک زندگی شان به جا است، باید اقدامات پیشگیرانه ی مناسب را انجام دهند و از نحوه‌ی انتقال اچ‌آی‌وی آگاهی کامل داشته باشند.

آیا ترس مداومی از ابتلا دارید؟

نگرانی و ترس از ابتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز غیر معمول نیست، اما برای بسیاری از افراد می‌تواند آنقدر ناتوان کننده باشد که به طور کامل زندگی فرد را تحت الشعاع قرار دهد. دلایل بسیاری وجود دارد که چرا اچ‌آی‌وی/ایدز باعث ایجاد چنین ترسی در بین افراد می شود.

ایدز بیماری‌ نسبتاً جدیدی است که توجه دانشمندان را در اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی به خود جلب کرد. به همین دلیل هنوز افراد بسیاری از ماهیت اچ‌آی‌وی/ایدز اطلاعی ندارند. کمبود آگاهی درباره‌ی هر چیزی می‌تواند باعث ایجاد ترس در افراد شود. رسانه‌ها هم اغلب با داستان‌های احساسی نقش زیادی در بیشتر کردن ترس و نگرانی مردم داشته‌اند. برای مطبوعات بسیار راحت است که یک داستان را خراب کنند تا داستانی خوب بسازند. ترکیبی از داستان‌هایی با حقایق کم و داستان‌های احساسی، محرک موثری برای ایجاد ترس است.

همچنین این تصور وجود دارد که تنها افراد خاصی مبتلا می شوند. بالا بودن ابتلا به اچ‌آی‌وی در میان افراد تزریقی و هم جنس گرایان درست است، و این‌ها گروه‌هایی هستند که در برخی جوامع اغلب به چشم حقارت به آن‌ها نگاه می‌شود و به آن‌ها برچسب‌های منفی می‌زنند. به‌همین دلیل افراد به طور غیر منطقی فکر می‌کنند که اگر با این گروه‌ها ارتباط داشته باشند، احتمال دارد که به ویروس مبتلا شوند. اما این یک تصور احساسی است که به هیچ وجه اساس منطقی ندارد.

همچنین افراد می‌توانند از انجام کارهایی مانند داشتن رابطه‌ی جنسی با یک زن تن‌فروش، که اغلب بد و اشتباه پنداشته می شود، احساس ترس کنند. احساس گناهی که از انجام این کار “اشتباه” می‌کنند، ممکن است منجر به این شود که فکر کنند لایق مجازاتی مثل ابتلا به اچ‌آی‌وی هستند.

اگر دائما نگران این هستید که ممکن است مبتلا شده باشید، بهترین راه دادن آزمایش است. این کار می تواند باعث خاتمه دادن به نگرانی‌ها و اطمینان خاطر شما شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ما درباره آزمایش اچ‌آی‌وی  مراجعه کنید.

آیا فکر می‌کنید که قطعاً مبتلا خواهید شد یا دائما فکر می کنید در خطر ابتلا هستید؟

اگر با وجود این که به شما گفته شده است که مبتلا نیستید، تصور می‌کنید که مبتلا شده‌اید یا خواهید شد، پس امکان دارد نگرانی و ترس شما در مورد اچ‌آی‌وی، هیچ ربطی به اچ‌آی‌وی یا ایدز نداشته باشد.

افرادی که از نگرانی رنج می برند ممکن است اغلب ترسی دائمی از آسیب و یا خطر نسبت به خود داشته باشند. این یک نوع ناهنجاری اضطراب است و می تواند باعث شود که افراد نسبت به میکروب ها، کثیفی ها و در برخی مواقع اچ‌آی‌وی، دچار وسواس شوند. این ترس می‌تواند باعث انجام رفتارهای خاصی مانند شستن مکرر دست ها و چک کردن دائمی راه‌های عدم ابتلا به اچ‌آی‌وی شود.

اگر فکر می کنید در چنین شرایطی قرار دارید، پس سعی کنید با پزشک متخصص و یا روانپزشک در این رابطه صحبت کنید.

Top