شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

درد های مرتبط با اچ آی وی

درد یکی از مشکلات مهم افراد مبتلا به اچ آی وی است. افراد مبتلا به اچ آی وی به دلیل عفونت ناشی از این بیماری و یا سرکوب دستگاه ایمنی بدنشان، عفونت ها و سرطان های احتمالی ناشی از اچ آی وی، درمان ضد رتروویروسی و دلایل مختلف دیگر مانند کمبود مواد مغذی، در تمامی قسمت های بدن خود می توانند احساس درد داشته باشند. این دردها می تواند تمامی نقاط بدن ودر نتیجه کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر آن، این افراد ممکن است به طور همزمان از دو یا چند نوع درد رنج ببرند.

علیرغم اهمیت درمان درد، اغلب اوقات این دردها درمان نشده باقی می مانند. تخمین زده می شود که حدود یک میلیون از بیمارانی که در مراحل انتهایی بیماری هستند به دلیل نبود درمان از درد رنج می برند و این امر به این دلیل است که این افراد در کشورهایی زندگی می کنند که در آنها دسترسی لازم و کافی برای تسکین دردهای متوسط و شدید وجود ندارد.

درد در افراد مبتلا به اچ آی وی

دردی که افراد مبتلا به اچ آی وی از آن رنج می برند از مجموعه ای از بر هم کنش های پیچیده بین محل درد در بدن، سیستم مرکزی عصبی در ستون فقرات و مغز ناشی می شود. این بر هم کنش ها در نتیجه انتقال سیگنال ها بین این نقاط اتفاق می افتد و باعث می شود که فرد درد، شدت و محل آنرا حس کند.

نوع و شدت درد بسته به افراد مختلف و اینکه بیمار در چه مرحله ای از بیماری باشد فرق می کند. در اولین مراحل ابتلا، ۳۰ درصد از بیمارانی که میزان CD4 آنها کمتر از mm 3 در ۵۰۰ سلول باشد، از نظر بالینی از درد قابل توجهی رنج می برند، این میزان در افرادی که میزان CD4 آنها بیش از mm 3 در ۲۰۰ سلول است و یا افرادی که از درد ناشی از اچ آی وی رنج می برند به بیش از ۷۵ درصد می رسد. تقریبا تمام افرادی که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند از درد رنج می برند.

انواع مختلف درد

* درد عصبی: دردی که به سیستم عصبی حمله می کند بسیار رایج است، ۳۰ درصد افراد مبتلا به اچ آی وی آن را تجربه می کنند. این نوع درد به طور خاص روی پاها، دست ها و صورت اثر می گذارد و حالت خارش، سوزندگی یا بی حسی ایجاد می کند.

* انواع سر درد: سردردها از نظر شدت متفاوت هستند و می توانند از عواملی نظیر انبساط ماهیچه ها، استرس، سینوزیت، میگرن، و عفونت سیستم عصبی ناشی شوند.

* دردهای شکمی روده ای: این درد ها تمامی نقاط سیستم هاضمه از قبیل گلو، شکم و روده ها را تحت تاثیر قرار می دهند. زخم های دهانی و تبخال ها نیز لب ها را تحت تاثیر قرار می دهند و غذا خوردن را برای فرد مشکل می سازند.

* درد سینه: این دردها می تواند از عفونت های احتمالی نظیر سل و یا ذات الریه ناشی شود.

جدای از ایجاد ناراحتی و پریشانی، درد می تواند در قالب سدی بزرگ برای یک زندگی پربار و موفق عمل کند. افراد مبتلا به اچ آی وی که از درد رنج می برند ممکن است قادر به تامین مخارج زندگی، مراقبت از خانواده و یا شرکت در فعالیت های اجتماعی نباشند. دوستان و خانواده نیز ممکن است مجبور باشند برای مراقبت افرادی که دوستشان دارند و از درد رنج می برند، از مقداری از وقت خود برای انجام فعالیت های دیگر صرف نظر کنند. درد و اثرات آن در زندگی همچنین می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات احساسی مانند افسردگی و اضطراب شود.

تسکین درد بایستی به عنوان یکی از اجزای اساسی درمان اچ آی وی در نظر گرفته شود. اگر عوارض جانبی که از مصرف داروهای ضد رتروویروسی ناشی می شود برطرف شوند، اشتیاق افراد به درمان بیشتر شده و می توانیم به طور موثرتری از تکثیر بیشتر اچ آی وی جلوگیری کنیم. علاوه بر این یک تحقیق در آمریکا نشان داد که ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اچ آی وی که از درد رنج می برند، رغبت کمتری برای حاضر شدن در قرارهای درمانی خود دارند.

اما درد چیزی بیش از واکنش های شیمیایی یا سیگنال های الکتریکی است:

درد را افراد و خانواده ها تجربه می کنند نه پایانه های عصبی.

ارزیابی درد

برای کنترل موثر درد و در صورت لزوم تصحیح درمان، ارزیابی درد باید قبل و در طول درمان صورت گیرد. ارزیابی های مختلفی باید صورت گیرد که شامل این موارد می شود: بررسی فیزیکی که ممکن است باعث تشخیص علائمی خاص برای علت درد شود، توضیح خواستن از بیمار برای زمان و چگونگی شدت و یا کم شدن درد، بررسی سابقه پزشکی و روانی بیمار؛ شامل سابقه مصرف یا سو مصرف مواد؛ که درمان را متقابلا تحت تاثیر قرار می دهد.

هیچ کس به غیر از خود فرد نمی تواند بیان کند که چه شدتی از درد را متحمل می شود، بنابراین مبنای ارزیابی درد بایستی بیمار باشد“.

در زمان ارزیابی می توانیم از بیمار بخواهیم شدت درد خود را در مقیاس های مختلفی بیان کند، مقیاس هایی مانند ۰تا ۱۰ که ۰ وضعیت بدون درد و ۱۰ بیشترین شدت درد را بیان می کند، یا می توانیم از او بخواهیم به صورت مقیاسی توصیفی درد خود را بیان کند، مانند ملایم یا شدید، یا حتی از او بخواهیم که آنرا بر روی یک خط از کمتر به بیشتر بیان کند. کودکان یا افرادی که زبان دیگری دارند می توانند شدت در خود را با استفاده از انتخاب مجموعه ای از تصویرهای توصیفی که بیانگر سطوح مختلف شادی یا ناراحتی هستند بیان کنند. به طور وسیع برای ارزیابی در مورد استفاده قرار می گیرد. نه تنها محل و شدت درد را از بیمار جویا می شود، بلکه نشان می دهد که درد چگونه در هفت بخش از زندگی مانند کار، راه رفتن، حالت و روابط با سایر افراد مداخله ایجاد می کند.

Top