درمان در زنان باردار

قبل از بارداري:

زوج هایی که مایل به بچه دار شدن هستند، باید از خطرات آن آگاه شوند و بدانند که اگرچه اقدامات بسیارموثري براي کاهش انتقال اچ آي وي از مادر به کودك وجود دارد، ولی هیچ گاه نمی توان این خطر را به صفر رساند.

اصول کلی که در این مورد باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

* حتما قبل از اقدام به بارداري، زوج یا زوجین آلوده به اچ آي وي (زن، مرد یا هر دو باید درمان ضد رتروویروسی دریافت کند و ۴-۶ ماه پس از شروع درمان بار ویروسی چک شود و درست پیش از اقدام به بارداري، بار ویروسی در زوج یا زوجین غیر قابل شناسایی باشد.

* وقتی زن آلوده به اچ آی وی است و همسر وی آلوده نیست،

* بهترین روش بچه دار شدن تلقیح مصنوعی داخل رحمی است.

* وقتی مرد آلوده به اچ آی وی است و همسر وی آلوده نیست،

* ایمن ترین روش، استفاده از اهداي اسپرم است.

*اگر زوجین، اهداي اسپرم را نپذیرند، ضمن دریافت داروهاي ضد رتروویروسی توسط مرد، استفاده از روش شستشوي اسپرم قویا توصیه می شود. در این شرایط اگرچه استفاده از پیشگیري قبل از تماس در فرد غیر مبتلا در کنار درمان دقیق فرد مبتلا بعنوان یک روش بالقوه کمک کننده به کاهش خطر انتقال ویروس مطرح شده است ولیکن هرگز نمیتواند جایگزین روش شستشوي اسپرم براي این گروه باشد لذا توصیه نمی شود و تحت هر شرایطی شستشوي اسپرم ارجح است.

*وقتی زن و مرد هر دو آلوده به ویروس اچ آِی وی باشند:

* زن و مرد هر دو تحت درمان ضد رتروویروسی قرار گیرند و پس از غیر قابل شناسایی شدن ویروس در هر دو، براي باردار شدن، فقط در زمان تخمک گذاري زن، از کاندوم استفاده نکنند.

* مادر باید قبل از بارداري از تمام خدمات پیش از بارداري که در کشور برای کلیه مادران باردارتوصیه می شود بهره مند گردد.

بارداري

دوره بارداری

تشخیص زود هنگام زنان مبتلا به اچ آی وی براي سلامت آنها و مراقبت از نوزادان آنها بسیار مهم و سرنوشت ساز است. آگاهی از وضعیت عفونت اچ آی وی در مادر پیش از تولد نوزاد، مفید است زیرا:

* دسترسی سریعتر زنان مبتلا به اچ آی وی به خدمات مراقبت و درمان؛

* شروع هرچه سریعتر درمان ضد رتروویروسی (طی بارداري، در زمان زایمان و پس از تولد نوزاد)

* انجام زایمان برنامه ریزي شده از طریق سزارین به منظور کاهش انتقال اچ آی وی

* ارائه آموزشهاي لازم به مادر در زمینه هاي:

*اجتناب از مصرف الکل و سیگار،

*چگونگی مراقبت از نوزاد و اقدامات اولیه اي که باید بلافاصله پس از تولد براي نوزاد صورت گیرد،

*خطرات انتقال اچ آی وی از طریق شیر مادر و توصیه به پرهیز از شیردهی و استفاده از جایگزین مطمئن

*تسریع در ارائه مراقبت هاي لازم به نوزاد شامل پیشگیری دارویی با داروهای ضدرتروویروسی، از آنجایی که احتمال انتقال ویروس از طریق خوردن شیر مادر نیز ممکن است، می بایست از همان بدو تولد مادران را از دادن شیر به نوزادان خود منع نمود به همین دلیل لازم است تغذیه جایگزین ارائه گردد و نیز نوزاد از نظر ابتلا ارزیابی گردد.

با توجه به موارد فوق، توصیه می شود که همه زنان باردار به انجام آزمایش و مشاره اچ آی وی تشویق شوند. در صورت موافقت مادر، توجه به نکات زیر ضروري است:

* در اولین ویزیت مادر باردار آزمایش اچ آی وی انجام شود؛

* تکرار آزمایش در سه ماهه سوم

* برای زنانی که تا کنون آزمایش نداده اند در زمان زایمان آزمایش سریع انجام شود.

بارداري

درمان ضد رتروویروسی در مادران باردار

طبق تشخیص پزشک معالج در صورت نیاز به درمان براي خود مادر، درمان باید هر چه سریع تر بدون توجه به سن حاملگی شروع شود و در طی بارداري، حین زایمان و پساز آن تا مادام العمر ادامه یابد. در مورد زنانی که طبق صلاحدید پزشک نیاز به درمان ندارند لازم است، به منظور پیشگیری از انتقال ویروس به نوزادشان، پیشگیری داروی ضد رتروویروسی دریافت کنند.

بارداري

درمان بعد از زایمان در مادران:

همواره ارجحیت با عدم قطع داروها است. باید به خاطر داشت که لازم است مادران پس از زایمان نیز درمان دارویی خود را ادامه دهند.

مشاوره پیشگیري از بارداري یکی از جنبه هاي مهم مراقبت بعد از بارداري است. با این که کاندوم در همه موارد به منظور پیشگیری از انتقال عفونت های آمیزشی و اچ آی وی توصیه می شود، ولی میزان بارداري ناخواسته با استفاده ازکاندوم به تنهایی، زیاد است و بیمار باید درباره استفاده از سایر روشهاي پیشگیري از بارداري در کنار کاندوم مشاوره شود.

بارداري

مشاوره براي شیردهی

در ایران با توجه به اینکه دولت وظیفه تامین شیر جایگزین برای زنان آلوده به اچ آی وی را برعهده دارد، زنان آلوده به اچ آی وی به هیچ وجه نباید به نوزاد خود شیر دهند، حتی اگر تحت درمان داروهای ضد رتروویروسی باشند. لازم است تاکید شود که خطر انتقال ویروس به نوزاد با شیردهی متناوب(گاهی شیر مادر و گاهی شیر خشک) بیشتر خواهد بود.

بارداري

درمان پیشگیرانه در نوزاد مادران آلوده به اچ آی وی

درمان پیشگیرانه با استفاده از داروهای ضد رتروویروسی برای نوزادان مادران آلوده به اچ آی وی باید در اولین فرصت ممکن پس از زایمان و ترجیحاً ۶ تا ۱۲ ساعت پس از زایمان آغاز شود و به مدت ۴ تا ۶ هفته نیز ادامه یابد.

Top