شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

درمان در کودکان و نوزادان

عفونت اچ­ آی­ وی در کودکان می تواند سیر پیشرونده ی سریعی داشته باشد. ارائه صحیح درمان ضد رترو ویروسی موثرترین راه افزایش طول عمر کودکان مبتلا به اچ آی وی با نقص ایمنی پیشرفته است. در این قسمت مسائل مربوط به استفاده از درمان ضدرتروویروسی برای شیرخواران، کودکان و نوجوانان آلوده به اچ­ آی ­وی مورد بحث قرار می گیرد. باید توجه نمود که راه انتقال ویروس در اکثر نوزادان و کودکان از طریق انتقال از مادر به کودک بوده و لازم است در دوران بارداری، زایمان و بعد از زایمان برای پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به کودک، اقدام به تجویز داروهای ضد رتروویروسی نمود. همچنین باید توجه نمود که تظاهرات بالینی عفونت اچ ­آی ­وی در کودکان متفاوت از بزرگسالان است. به منظور تشخیص عفونت در شیرخوارن زیر ۱۸ ماه نیاز است که از آزمون های ویروس شناختی (آزمون هایی که مبتنی بر حضور ویروس در خون هستند) استفاده نمود. علاوه بر این نشانه های بالینی نوزادان متولد شده از مادران آلوده به اچ ­آی ­وی نیز بررسی می شود.

برای تمام نوزادانی که از مادران آلوده به اچ­ آی ­وی به دنیا می آیند، باید وضعیت آلودگی آنها به اچ­ آی ­وی در اولین ویزیت و تا جایی که مقدور است قبل از شش هفتگی مشخص گردد. لازم است تاکید شود که تشخیص عفونت اچ ­آی ­وی در شیرخواران زیر ۱۸ ماه نیازمند بررسی های ویروس شناختی و شناسایی ویروس در خون است که به طور مستقیم ویروس اچ ­آی ­وی را در خون شناسایی کند. زیرا به علت تداوم آنتی بادی ضد اچ­ آی ­وی مادری در این گروه سنی و به خصوص قبل از شش ماهگی آزمون های سرولوژی قابل اعتماد نیستند. در کودکان بزرگتر از ۱۸ ماه تشخیص عفونت همچون بزرگسالان است. در شرایطی ممکن است نوزاد مادر آلوده به اچ­آی­وی از ابتدا تحت نظر نبوده و بعد از ۶-۴ هفتگی مراجعه کند، در این شرایط آزمایش نوزاد در اولین ویزیت انجام می شود.

در نوزادان متولد شده از مادران آلوده به اچ ­آی ­وی درمان پیشگیرانه ضد رتروویروسی به مدت ۶-۴ هفته لازم و ضروری است.  باید در صورت امکان در کمترین فاصله زمانی از تولد و ترجیحاً طی ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از زایمان درمان پیشگیرانه تحت نظر پزشک آغاز شود.

همچنین همه نوزادانی که از مادران آلوده به اچ ­آی ­وی متولد شده اند، باید از ۶-۴ هفتگی پیشگیری دارویی با آنتی بیوتیک را دریافت کنند. لازم است تمام موارد فوق تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد.

در ایران طبق اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مادران آلوده به اچ ­آی ­وی نباید به نوزادان خود شیر بدهند. ممکن است علیرغم این موضوع اگر نوزادی از مادر آلوده به عفونت اچ­ای­ وی متولد شده و از شیر مادر تغذیه کند، همانند موارد فوق باید بررسی های تشخیصی انجام گیرد اما اگر بررسی های تشخیصی به نتیجه منفی انجامید، شش هفته بعد از قطع شیردهی توسط مادر، باید یک آزمایش ویروس شناسی دیگر برای شیرخوار انجام شود. اگر آزمایش منفی بود، کودک به احتمال زیاد در اثر شیردهی به اچ ­آی ­وی مبتلا نشده است. ولی اگر  نتیجه آزمایش مثبت بود به عنوان مورد احتمالی ابتلای به اچ­ آی­ وی خدمات درمانی از جمله درمان چند دارویی ضد رتروویروسی و پیشگیری دارویی را تحت نظر پزشک دریافت کند. به هر حال در ۱۸ ماهگی باید ابتلا یا عدم ابتلای بیمار توسط روشهای سرولوژیک ثابت شود.

Top