شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

زگیل تناسلی (پاپیلوما)

معرفی بیماری

زگیل تناسلی یکی از شایعترین انواع عفونت های آمیزشی می باشد، حداقل نیمی از افراد فعال از نظر جنسی در نقاطی از دوران زندگی خود به ویروس پاپیلومای انسانی آلوده خواهند شد.

عامل مولد

بیماری زگیل در کل توسط ویروس ها ایجاد می شود. عامل ایجاد کننده ی زگیل تناسلی نیز ویروسی از گروه ویروس پاپیلومای انسـانی (Human Papilloma Virus) یا (HPV) است که علاقه شدیدی به رشد و تکثیر در مناطق مرطوب دارد. زگیل های تناسلی از انواع دیگر زگیل ها به شدت مسری تر می باشند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که ۳۰ نوع آن می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند.

نحوه انتقال

این بیماری از راههای زیر منتقل می شود:

* رابطه جنسی واژینال

* رابطه جنسی مقعدی

* رابطه جنسی دهانی: این عفونت هم از طریق دهان فرد مبتلا به ناحیه تناسلی فرد سالم و هم برعکس از طریق ناحیه تناسلی فرد آلوده به دهان فرد سالم منتقل می شود.

* تحریک ناحیه تناسلی ویا مقعد به وسیله زبان

* آلوده شدن انگشتان دست با ترشحات واژن، منی و آب دهان فرد مبتلا و سپس تماس دست الوده به اندام جنسی یا چشمان فرد سالم

* انتقال از مادر به نوزاد متولد نشده وی

عواملی که شانس ابتلا را افزایش می دهند:

* داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با شریک جنسی متعدد

* آلوده بودن به یکی دیگر از عفونت های مقاربتی

* داشتن رابطه جنسی با فردی که سابقه جنسی او را نمیدانید

* فعالیت جنسی در سنین جوانی

علائم

در زنان، زگیل تناسلی می تواند در فرج، دیواره های مهبل (واژن)، منطقه بین اندام تناسلی خارجی و مقعد، مجرای مقعد و دهانه رحم رشد کند. در مردان، زگیل تناسلی می تواند بر روی و یا اطراف آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران یا مقعد ظاهر شود. زگیل تناسلی نیز می تواند در دهان یا گلوی اشخاصی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته، ایجاد شود.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

* دانه های متورم کوچک خاکستری یا  گوشتی رنگ در ناحیه تناسلی

* چندین دانه بهم پیوسته شبیه کلم روی ناحیه تناسلی

* خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی

* خونریزی با مقاربت

اغلب، زگیل تناسلی ممکن است آنقدر کوچک و مسطح باشد که نتوان با چشم غیر مسلح دید. گاهی اوقات، با این حال، زگیل تناسلی ممکن است به خوشه های بزرگ چند برابر شود.

عوارض

۱- سرطان: سرطان دهانه رحم با عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط است. انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی نیز با سرطان فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو همراه هستند. عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی همیشه منجر به سرطان نمی شود، اما با این حال برای زنان، تست پاپ اسمیر به طور منظم مهم است، به خصوص افرادی که آلوده به انواع سرطانزای ویروس پاپیلومای انسانی هستند.

۲- مشکلات در دوران بارداری: زگیل تناسلی می تواند باعث مشکلات در دوران بارداری و دشواری در ادرارکردن شود. زگیل بر روی دیواره ی واژن ممکن است قابلیت کشش بافت های واژن در هنگام زایمان را کاهش دهد. وجود زگیل های بزرگ در قسمت بیرونی و یا در مهبل (واژن) در هنگام زایمان می تواند ایجاد خونریزی کند.

۳- عوارض در نوزادان: به ندرت، ممکن است در گلوی نوزاد به هنگام تولد از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی، زگیل توسعه پیدا کند، نوزاد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. باید مطمئن شوید راه های هوایی وی مسدود نباشد.

تشخیص

* تست کولپوسکوپی

از آنجایی که تشخیص زگیل تناسلی اغلب با دشواری همراه است پزشک میتواند با اعمال محلول اسید استیک ملایم و با استفاده از ابزار خاص بزرگ نمایی کولپوسکوپی از تغییر رنگ حاصله نتیجه گیری کند.

* تست پاپ اسمیر

برای زنان، معاینه لگن و تست پاپ اسمیر به طور منظم مهم است چرا که می تواند به تشخیص تغییرات واژن و گردنه ی رحم ناشی از زگیل تناسلی یا نشانه های اولیه سرطان گردن رحم از عوارض احتمالی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی کمک کند.

هنگام تست پاپ اسمیر، پزشک یا ماما با وسیله ای به نام اسپکولوم دهانه دستگاه تناسلی(واژن)را باز می کند سپس با استفاده از یک ابزار نمونه گیر شروع به جمع آوری نمونه های کوچکی از سلول های گردنه رحم می کند .این نمونه برای بررسی اختلالات با استفاده از میکروسکوپ، به آزمایشگاه فرستاده می شود.

* تست ویروس پاپیلومای انسانی

فقط تعداد کمی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی مرتبط به سرطان دهانه رحم است، یک نمونه از سلول های گردنه ی رحم گرفته شده در هنگام تست پاپ اسمیر، توسط این تست می توان گونه های ویروس پاپیلومای انسانی که ایجاد سرطان می کنند را مورد بررسی قرار داد.

به طور کلی این تست برای زنان در سنین ۳۰سالگی و بالاتر می باشد و برای زنان جوان تر فایده ای ندارد چرا که سیستم ایمنی معمولا می تواند بدون درمان گونه های سرطان زای این ویروس را از بین ببرد.

درمان

اگر زگیل باعث نارحتی فرد بیمار نیست، نیاز به درمان ندارد. اما اگر نشانه هایی شامل خارش، سوزش و درد دارد و یا اگر نمایان بودن زگیل باعث پریشانی روحی فرد بیمار می شود پزشک می تواند با دارو یا جراحی از وخیم تر شدن بیماری کمک کند به هرحال، ضایعات به احتمال زیاد پس از درمان فروکش می کند.

داروها:

درمان های زگیل تناسلی می توانند به طور مستقیم بر روی پوست اعمال شوند و عبارتند از:

۱- کرم ایمیکویمود: به نظر می رسد این کرم باعث افزایش توانایی سیستم ایمنی بدن در برابر زگیل ناحیه تناسلی می شود. از تماس جنسی در حالی که کرم بر روی پوست وجود دارد اجتناب شود زیرا ممکن است کاندوم یا دیافراگم را تضعیف و پوست شریک جنسی فرد را تحریک کند . یکی از اثرات جانبی احتمالی، قرمزی پوست است، سایر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، بدن درد و درد، سرفه، راش، و خستگی باشد.

۲- پودوفیلین: پودوفیلین برگرفته از رزین های گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می برد. برای تجویز آن نیاز به نظر پزشک است اما فرد می تواند در منزل استفاده آن را استفاده کند.

۳- اسید تری کلرو استیک (TCA): ماده شیمیایی است که زگیل را می سوزاند. TCA همیشه باید توسط یک پزشک مورد استفاده قرار گیرد، از جمله عوارض جانبی می توانند تحریکات پوستی خفیف، زخم و یا درد باشد.

جراحی:

زگیل های بزرگتر و زگیل هایی که به دارو ها پاسخ ندادند و همچنین زگیل فرد باردار که نوزاد وی در هنگام زایمان در معرض آن قرار می گیرد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. گزینه های جراحی عبارتند از:

۱- انجماد با نیتروژن مایع (سرما درمانی): در این روش، آثار و بافت اطراف زگیل انجماد می گردد. در التیام پوست، ضایعات پوسته ریزی کرده و پوست جدید رویش پیدا می کند، ممکن است به درمان های مکرر سرما درمانی نیاز باشد. از عوارض جانبی اصلی، درد و تورم را می توان نام برد.

۲- الکتروکوتر: در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود، ممکن است در برخی موارد درد و تورم پس از عمل وجود داشته باشد.

۳- برداشت بصورت جراحی: در این روش، پزشک با استفاده از ابزار های ویژه ای بعد از بی حسی موضعی شروع به برداشتن زگیل می کند و بعد از عمل درد وجود دارد.

۴- لیزر درمانی: در این روش، با استفاده از پرتو شدید نور، درمان زگیل صورت می گیرد، از جمله عوارض جانبی می تواند زخم و درد باشد.

 پیگیری

فرد بیمار بایستی به طور منظم برای بررسی سیر بیماری و هرگونه تغییر لازم در درمان به پزشک یا پرستار مراجعه کند، گاهی اوقات درمان می تواند زمان بر باشد.

پیشگیری

۱- استفاده از کاندوم: با استفاده از کاندوم در هر زمانی فرد بیمار در رابطه جنسی می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد

۲- واکسیناسیون : واکسن Gardasil فرد را در برابر گونه های ویروس پاپیلومای انسانی که باعث زگیل تناسلی و سرطان گردن رحم می شود ،محافظت می کند.

واکسیناسیون برای دختران و پسران سنین ۱۱ . ۱۲ ساله توصیه شده است. حتی تحقیقات نشان داده است که واکسیناسیون در افراد زیر ۲۱ سال و ۲۱ تا ۳۰ سال می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

منابع

Mayo Clinic Family Health Book, 4th Edition

American Social Health Association

Mayo Clinic Medical Edge Radio: Dr. Keith Johansen on Cervical Health

National Institute of Allergy and Infectious Diseases

National Women’s Health Information Center

FDA (2006, 8th June) ‘FDA licenses new vaccine for prevention of cervical cancer and other diseases in females caused by human papillomavirus’

Merck (2010, 17th February) ‘In Phase III data Merck’s Gardasil® was efficacious against anal disease caused by HPV 6,11,16 and 18′

Top