شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

عفونت های فرصت طلب

عفونت های فرصت طلب، شامل عفونت هایی است که با تخریب سیستم ایمنی فرد، در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شود. منظور از فرصت طلب این است که عوامل بیماری زا از فرصت به دست آمده ناشی از ضعف بیش از حد بدن استفاده کرده و باعث بروز بیماری های کشنده می شوند درصورتی که در یک فرد با ایمنی طبیعی، این عوامل خطرناک نیستند. اغلب این عفونت ها زمانی ایجاد می شوند که تعداد سلولهای CD4 به کمتر از ۲۰۰ برسد. به همین دلیل در حال حاضر مدتها قبل از رسیدن تعداد سلول های CD4 به کمتر از ۲۰۰ بیمار تحت درمان قرار می گیرد. از عفونت های فرصت طلب شایع به موارد زیر می توان اشاره کرد:

برفک دهان

عفونت های ریوی

سل

زونا

علائم شایع در ابتلا به عفونت های فرصت طلب

* اسهال طولانی

* کاهش وزن شدید

* بی اشتهایی شدید

*زخم های دهانی، بلع دردناک

* تب های طولانی

*اختلال دید (تاری دید ناگهانی)

*سردرد های طولانی و مداوم

* مشکلات تنفسی، سرفه های طولانی بیش از ۳ هفته، خلط ریوی، تنگی نفس

* تغییرات سیکل ماهیانه در زنان

یکی از مهمترین و تهدیدکننده ترین بیماری ها در این افراد سل می باشد. علائم زیر را هرگز فراموش نکنید و در صورت بروز این علائم به پزشک خود اطلاع دهید:

* سرفه های طولانی (خصوصا بیش از ۳هفته) با یا بدون خلط

* تب طولانی

* رگه های خونی در خلط

*کاهش وزن

* تعریق شبانه

بخاطر بسپارید که خطر بروز سل در شرایطی نظیر سوء تغذیه و زندگی در محیط شلوغ بدون تهویه ی مناسب و نور کافی آفتاب بیشتر است و زندان ها از جمله مکان هایی هستند که خطر بروز سل به مراتب بیشتر می شود.

پس دانستید که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و ابتلا به انواع عفونت ها باید در زمان لازم اقدام مناسب انجام شود که همان درمان با داروهای ضد ایدز است.

Top