شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

کلامیدیا

معرفی بیماری

بیماری کلامیدیا یک بیماری منتقله از راه جنسی است که می‌تواند دستگاه تناسلی، پیشابراه و… را درگیر کند. این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماریهای منتقله از راه جنسی است که هم زنان و هم مردان را مبتلا می‌کند و مشکلات خطرناکی مانند ترشحات آلت تناسلی، ناباروری و ابتلای نوزاد از مادر آلوده را ایجاد می نماید. آمارها نشان می دهد که سالانه بیش از ۳ میلیون فرد به این بیماری مبتلا می شوند.

عامل مولد

عامل بیماری،  باکتری است به نام کلامیدیا تراکوماتیس که از راه تماس جنسی محافظت نشده (بدون استفاده از کاندوم) منتقل می‌شود.

 نحوه انتقال

فرد به وسیله یک تماس جنسی مقعدی ، مهبلی و دهانی با یک شریک جنسی آلوده به بیماری ممکن است به عفونت کلامیدیایی ناحیه تناسلی مبتلا شود.

علائم

دوره نهفتگی بیماری ۲ تا ۱۴ روز می باشد. باوجود این در بیشتر موارد ممکن است شخصی برای ماهها ، یا حتی سال ها کلامیدیا داشته باشد، بدون اینکه بداند. بنابراین در صورتی که تماس جنسی محافظت نشده داشته باشید باید به پزشک مراجعه نمائید، در برخی از موارد ممکن است بیماری با علائم تظاهر کند. در زنان معمولاً بیماری با ترشحات تناسلی، خونریزی و یا لکه‌بینی در فواصل دوره‌های پریود، دردهای ناحیه لگن، سوزش و درد ناحیه تناسلی تظاهر کند. در مردان نیز علائم بیماری شامل ترشحات جنسی، درد و سوزش به هنگام ادرار می‌باشد.

عوارض

اگر به بیماری کلامیدیا مبتلا باشید، ولی درمان نشوید؛ این بیماری می تواند پیشرفت کند و سبب بیماری درازمدت در زنان و مردان شود .

کلامیدیا در زنان می تواند سبب بیماری التهابی لگن شده و باعث دردهای شدید و حتی مشکل و نازایی شود .

کلامیدیا در مردان سبب عفونت مزمن دستگاه تناسلی  می شود.

بعلاوه ابتلا به کلامیدیای درمان نشده، احتمال انتقال اچ آی وی را بیشتر می‌کند.

تشخیص

اگر فردی به علائم بیماری مبتلا است و یا تماس جنسی محافظت نشده دارد، باید به پزشک مراجعه نماید. پزشک علاوه بر بررسی ‌های لازم از نظر سایر بیماری های منتقله از راه جنسی، به کمک روش های آزمایشگاهی می تواند این بیماری را تشخیص دهد. تشخیص با گرفتن نمونه از ادرار و یا سواب از ترشحات جنسی امکان‌پذیر است.

درمان

بیماری کلامیدیا با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. درمان بصورت قرص‌های خوراکی است. حتماً باید آنتی‌بیوتیک بطور صحیح و در مدت معین مصرف شود و در صورت عدم مصرف صحیح داروها، ممکن است بیماری عود کند.

اگر ترشح جنسی دارید و یا علائم منطبق بر این بیماری دارید، حتماً باید برای درمان به پزشک مراجعه نمائید، زیرا ا این بیماری قابل درمان است. با درمان نه تنها بیماری بهبود یافته و در بدن شما پیشرفت نمی‌کند، بلکه به سایر افراد نیز منتقل نخواهد شد.

علاوه بر آن پزشک شما سایر بیماریهایی را که از این راه منتقل می‌شود، شناسایی و بررسی می کند.

پیگیری

شما مسئول هستید تا شریک جنسی خود را از ابتلای به این بیماری مطلع کنید، تا  او نیز به پزشک مراجعه نموده و درمان شود. در نظر داشته باشید در صورتی که شما مبتلا به این بیماری باشید، شریک جنسی شما می تواند علیرغم ابتلا به این بیماری  می تواند بدون علامت باشد.

پیشگیری

با استفاده از کاندوم می توان از  ابتلای به کلامیدیا پیشگیری نمود.

Top