شبکه کشوری آموزش اچ آی وی/ایدز و بیماری های آمیزشی

نکاتی درباره آمار ایدز

بسیاری می پرسند که چرا در گزارش ها همیشه به دو عدد در زمینه آمار ایدز اشاره می شود؛ آمار ثبت شده و آمار واقعی.

به طور خلاصه باید گفت که این امر کاملا طبیعی بوده، در مورد بیشتر بیماری ها نیز صدق می کند. چرا که در مورد هر یک از بیماری ها، ممکن است افراد بی شماری باشند که به هر دلیل به بخشهای مراقبتی و درمانی مراجعه نکنند و در جایی بیماری آنها ثبت نشود و یا آن که اساسا خود آنها نیز از بیماری شان آگاه نباشند. بدیهی است که این نکته در مورد عفونت اچ آی وی، به دلیل دوره بی علامت طولانی و انگ نسبت به مبتلایان، پیچیده تر خواهد بود. مثال رایج برای فهم بهتر موضوع “کوه یخ” است که نوک قله آن که برای ناظرین از سطح آب قابل دیدن است، ممکن است بخش اندکی از حجم واقعی کوه یخ باشد.
پس ما درباره ایدز، مانند بسیاری از دیگر بیماری ها، همواره با دو عدد روبرو هستیم:
یک) تعداد افرادی که اچ آی وی داشته و دارند و در سیستم گزارش دهی ثبت شده اند.
دو) شمار واقعی مبتلایان که متخصصین آمار بر اساس دیگر داده ها تخمین می زنند.

📈📉و اما نکته مهم و مقایسه آمار ما با کشور انگلستان:

در کشور ما حدود سی و دو هزار نفر با اچ آی وی، شناسایی شده و تخمین شمار واقعی حدود صد هزار نفر است. یعنی تنها قریب سی و دو درصد مبتلایان شناسایی شده که البته خوشبختانه بخش قابل توجهی از آنها تحت درمان قرار گرفته اند.
از آن سو در انگلستان نیز، آمار واقعی نزدیک به صد و سه هزار نفر تخمین زده می شود، اما از این بین، هشتاد و پنج هزار نفر، یعنی نزدیک به هشتاد و سه درصد مبتلایان، شناسایی شده اند.
در نظر داشته باشید که کسانی که اچ آی وی داشته، عفونت آنها به موقع تشخیص داده می شود، نه تنها با دریافت دارو می توانند از زندگی بسیار راحتتری بهره مند شوند، خطر انتقال ویروس آنها به دیگران نیز تا نود و پنج درصد کاهش می یابد!
و تصور کنید که عدم رغبت عمومی به انجام آزمایش، به دلیل ضعف برنامه های آموزشی فرهنگی و انگ و تبعیض نسبت به مبتلایان، در آینده ای نزدیک، چه ضربه ای به سلامت جسمی و روانی جامعه وارد خواهد نمود.

💉🚩🚩
کم کردن فاصله این دو عدد از ضرورت های اساسی بوده، حتا از بُعد اقتصادی نیز، بسیار قابل توجه است، چرا که تنها و تنها هزینه ای که برای دارودرمانی یک بیمار در حال حاضر، پرداخت می شود، در یک سال به چندصد میلیون ریال می رسد.
به نظر می رسد عزمی جدی در سطح حاکمیتی و ملی نیاز است تا با فرهنگ سازی اساسی، شمار افراد شناسایی شده با اچ آی وی را بالا برده، از نزدیک شدن به اپیدمی عمومی ایدز در کشور، پیشگیری شود.

دکتر وحید جهانمیری نژاد

نظرات بینندگاننظر شما


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

Top